Čištění a desinfekce studní, vodojemů a odkyselovacích jímek

ČIŠTĚNÍ je především odborná záležitost. Musí být prováděno kvalifikovaně a ne jen jako doplněk jiné, vesměs lukrativnější, činnosti. Většinou se jedná o sled několika navazujících operací.

Po odkrytí víka studny nejdříve pohledově zjistíme stav vnitřního pláště. V případě potřeby provedeme test na přítomnost plynů. Pomocí kalových čerpadel odčerpáme vodu a přitom provedeme tlakem vody oplach stěn. Poté, pokud je to nutné, opravíme vnitřní plášť. Po odčerpání vody nastupuje ruční čištění dna studny od sedimentů a čištění stěn pomocí kartáčů. Až když je studna dokonale čistá, tak provedeme první tzv. „razantní“ desinfekci stěn a dna. Přitom stále odčerpáváme kontaminovanou vodu. Na to následuje umístění odkyselovací drtě (bílé kamínky) na dno studny, jako filtr a závěrečná desinfekce. Tím je celý proces ukončen. K čištění potřebujeme elektrickou energii (400V a 230V), buď vaší a nebo pomocí naší elektrocentrály. 

Kdy je dobré se na nás obrátit:

když zjistíte, že voda je zabarvena, zapáchá a má divnou chuť, 
když se vám zanáší (zabarvují) baterie, pračka, myčka, splachovadla apod., 
když zjistíte, že studna netěsní, má špatný poklop a jiné netěsnosti, 
když ruční čerpadlo přestane pracovat, 
když odkryjete víko studny a zjistíte, že s pláštěm není něco v pořádku, 
když si nejste jisti zda okolí studny nemůže ovlivňovat kvalitu vody, 
když koupíte chalupu se studnou a nic o ni nevíte, 

Jak postupovat:

Pokud zjistíte, že s vaší vodou (studní) není něco v pořádku, tak neváhejte a co nejdříve nás kontaktujte. Na každou vodu najdeme společně recept. Po odborném posouzení vám navrhneme postup řešení včetně cenové kalkulace. Většinou navrhujeme variantní řešení a je jen na vás, jak se rozhodnete. 

U obecních studní, vodojemů a odkyselovacích jímek by se mělo postupovat podle schváleného provozního řádu. Pravidelná péče je zárukou kvality vody. Stojí za to se informovat o tom, jak postupuje třeba vaše obec.